Status of EU Citizens Living in UK: Какво трябва да знаете (ОФИЦИАЛНА ИНФОРМАЦИЯ)


Тъй като Брекзит е изключително актуална тема в последните месеци и ще остане такава поне в следващите няколко години, в днешната статия ще ви представим цялата ОФИЦИАЛНА информация от сайта на правителството GOV.UK и какво точно трябва да знаете. Тази статия не представя мнението и размишленията на никого,  в тази статия ви представяме само превод на официалната информация достъпна за всички на английски език в линка по - долу.

Източника на информацията е: https://www.gov.uk/guidance/status-of-eu-nationals-in-the-uk-what-you-need-to-know

Цялата информация е взета от там, това е всичко известно до момента и всякаква друга информация и предположения писани в други статии не трябва да бъдат приемани като реална, истинска и достоверна информация.

ВАЖНО!!! Информацията представена в сайта на правителството е само ПРЕДЛОЖЕНИЕТО на правителството за Европейски граждани живеещи и работещи в Обединеното кралство – това предложение тепърва ще бъде разглеждано от ЕС и дори да бъде одобрено в бъдеще, това не значи че няма да настъпят промени.  Така че не приемайте информацията в тази статия отнасяща се за нашите бъдещи права и статус в Обединеното Кралство за крайна, много неща може да се променят.

В момента няма нужда да правите нищо, нито да кандидатствате за документ доказващ законно пребиваване в страната – но ако имате възможност, бихме ви посъветвали да кандидатствате за Permanent Residence и Британско гражданство защото това ще ви бъде само в плюс в бъдеще!!!

British Citizenship - https://www.gov.uk/becoming-a-british-citizen
Registration Certificate: *за хора които нямат 5 години в страната* https://www.gov.uk/eea-registration-certificate/apply

Полезна Фейсбук Група: Discussion group for Bulgarians living in the UK

Информация за всички Европейски граждани живеещи в Обединеното кралство
Последно обновена: 30 Юни 2017

След резултата от референдума миналата година (Юни 2016), Английското правителство постоянно твърди че е от първостепенно значение да се подсигури статуса на всички Европейски граждани в Обединеното Кралство, както и статуса на всички Британски граждани живеещи в държава – членка на Европейския съюз преди всякакви други преговори.

Наскоро беше публикуван официален документ който детайлно описва офертата и предложението на правителството за правата на всички Европейски граждани и техните семейства в Обединеното кралство в опит да се внесе яснота какво ще се случи в бъдеще. Отново поясняваме че това е само оферта и предложение, а не краен вариант на договора.

Забележка: Очаква се офертата която е предложена в бъдеще да включва и граждани на държавите Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн които в момента се ползват със сходни права на тези които гражданите на Европейския съюз имат.

Ако се интересувате, целия официален документ с офертата може да четете тук (на английски език) - http://www.gov.uk/government/publications/safeguarding-the-position-of-eu-citizens-in-the-uk-and-uk-nationals-in-the-eu

В момента, официалното становище на правителството е следното: Европейските граждани живеещи и работещи в Обединеното Кралство няма нужда да правят нищо – няма никаква промяна в нашия статут, както и няма промяна в нашите права докато Обединеното Кралство е част от Европейския съюз. От вас зависи дали искате да кандидатствате за някакъв документ или не.

ОФЕРТАТА (ПРЕДЛОЖЕНИЕТО)

Brexit - предложението на правителството на Обединеното кралство за гражданите на ЕС е:

1. Всички граждани на ЕС, които са живели постоянно в Обединеното Кралство в продължение на 5 последователни години преди крайната дата (четете по – надолу за крайната дата), ще могат да кандидатстват за пребиваване за неопределено време, като получат ‘Settled status’ – въпросния Settled status ще замени настоящия вариант който е Permanent Residence.


Благодарение на този ‘Settled status’, всички тези граждани ще могат да живеят тук с равни права до тези на всеки британец, ще имат достъп до обществени средства (бенефити) и услуги и ще могат спокойно да кандидатстват за британско гражданство ако пожелаят. С други думи, ще запазят настоящите си права в страната.

2. Всички граждани на ЕС, които са пристигнали преди крайната дата (четете по – надолу за крайната дата) но не са пребивавали в продължение на 5 години когато Обединеното Кралство напусне ЕС, също ще могат да останат в страната и да кандидатстват за специален статус който ще им даде права да работят, да ползват всички обществени услуги и средства докато не достигнат 5 години пребиваване в страната – след това, те ще могат да кандидатстват за ‘Settled status’ като всички останали.

3. Всички граждани на ЕС, които пристигат СЛЕД крайната дата (четете по – надолу за крайната дата) ще могат да кандидатстват за специално разрешение за пребиваване (предполага се че ще е нещо под формата на виза) след като Великобритания напусне ЕС, съобразено с бъдещите имиграционни споразумения за гражданите на ЕС които ще бъдат приети. В момента не е ясно какво точно ще бъде това специално разрешение за пребиваване, но се предполага че може да е нещо подобно на Сините и Жълтите карти които ни бяха нужни за работа преди 2014 година.

4. Всички роднини на Европейски граждани, които живеят в Обединеното Кралство или решат да дойдат в Обединеното Кралство и да се присъединяват към своето семейство граждани на ЕС ПРЕДИ ИЗЛИЗАНЕТО на Обединеното кралство от ЕС, също ще имат пълни права и ще могат да кандидатстват за Settled Status след 5 години пребиваване в Обединеното кралство.

В общи линии, ако трябва да обобщим нещата, всички хора които в момента са в страната или пристигнат преди Брекзит, са в изгодна позиция и ще могат спокойно да останат и да упражняват равни права с всички останали след като се сдобият с нужния документ. Всички хора пристигащи след Брекзит също ще имат възможност да живеят и работят тук след като се сдобият с нужното разрешително. 

КРАЙНАТА ДАТА (CUT OFF DATE)

ВАЖНО!!! КРАЙНАТА ДАТА - CUT OFF DATE НЕ Е ДАТАТА НА КОЯТО ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО ЩЕ НАПУСНЕ ЕС!!!

Тереза Мей отказа да се съобрази с искането на Европейския Съюз въпросната крайна дата - Cut off date да съвпадне с деня в който Обединеното Кралство ще напусне ЕС. Тереза Мей настоява че въпросната крайна дата, след която гражданите на ЕС вече няма да имат автоматично пълни права в Обединеното Кралство както до момента, ще се случи ПРЕДИ излизането от ЕС и ще бъде въведена в периода между Март 2017 и Март 2019 година.

Крайната дата ще бъде договорена по време на преговорите, но е ясно, че няма да е по - рано от 29 март 2017 (датата, на която беше стартиран Article 50) и няма да е по-късно от датата, на която Обединеното кралство официално напусне ЕС.

Какво означава всичко до тук? За момента се предполага че гражданите на ЕС, които се сдобият на по - късен етап със Settled Status и разрешение за пребиваване, ще продължат да имат в общи линии същия достъп, както понастоящем, до услугите за здравеопазване, образование, обезщетения и пенсии. 

Стига да сте живели в страната преди Брекзит, и да се сдобиете с документ удостоверяващ легално пребиваване в страната, никой няма право да ви изгони, депортира и тн - ще можете спокойно да се ползвате със същите права които имате досега и ще имате същия достъп до здравеопазване, трудов пазар и т.н. 

Всички граждани на ЕС пристигащи след Брекзит отново ще имат възможност да работят и да имат достъп до здравеопазване, услуги и всичко останало, след като кандидатстват и се сдобият с нужните имиграционни документи - за момента не се знае все още какви точно ще бъдат изискванията.

СХЕМАТА ЗА ‘Settled status’

Схемата за Settled status за всички граждани на ЕС ще бъде стартирана през 2018 година - преди Обединеното кралство да напусне ЕС, така че хората, които биха искали да кандидатстват и са пребивавали 5 последователни години в страната, ще могат да го направят в най – ранен етап.

Отново, на принципа на Permanent Residence application, ще трябва да се подадат документи до Home Office за получаване на новия статут.

ВАЖНО!!! Всички притежатели на Permanent Residence Card  ще трябва да кандидатстват отново, защото Permanent Residence Card  няма да важи след Брекзит!!!

Каква ще е цената, и дали ще е улеснен процеса за всички които вече притежават Permanent Residence, на този етап НЕ СЕ ЗНАЕ.



КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ДОКУМЕНТ ЗА ПРЕБИВАВАНЕ

ВАЖНО!!! Всички лица, граждани на Европейския съюз, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще трябва да кандидатстват за документ за пребиваване но не сега, а СЛЕД като Обединеното Кралство напусне ЕС!!! В момента не е задължително да кандидатствате и да притежавате какъвто и да е документ доказващ вашия статут в страната, но след като Обединеното Кралство напусне ЕС, такъв документ ще се изисква по закон!!!

В офертата се посочва, че ВСИЧКИ граждани на ЕС и техните семейства в Обединеното кралство ще трябва да подадат заявление и да кандидатстват за документ за пребиваване чрез Home Office. В момента не е задължително да кандидатствате и да притежавате какъвто и да е документ доказващ вашия статут в страната, но след като Обединеното Кралство напусне ЕС, такъв документ ще се изисква по закон. Типът кандидатстване, което трябва да направите, ще зависи от обстоятелствата индивидуални за всеки един – а именно кога сте се преместили в Обединеното кралство и колко дълго сте живели тук.

За какво ще служи този документ за пребиваване?

Документът за пребиваване ще докаже (например на работодатели или доставчици на обществени услуги), че имате легално разрешение да сте в страната и да продължите да живеете и работите законно в Обединеното кралство. Също така ще послужи пред банки ако искате да вземете ипотека или заем, ще послужи и пред граничните власти при влизане в Обединеното Кралство.

Timeline for applications (ВРЕМЕВА СКАЛА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ)



В момента в който Обединеното Кралство напусне ЕС, гражданите на ЕС живеещи в страната НЯМА да бъдат задължени да напуснат ако все още нямат 5 години в страната, или ако все още нямат документ за пребиваване в страната. Ще има така наречения разрешен/гратисен период, в който спокойно ще може да направите 5 години в страната и да кандидатствате и да получите документ за постоянно пребиваване в страната - residence document.

Разбира се, гратисния/позволения период ще бъде само за определен период (това ще бъде потвърдено по време на преговорите за Брекзит) но се очаква да бъде за период около 2 ГОДИНИ (не повече). Важно е да се знае че този документ в бъдеще ще е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН и ако все още не сте получили документ за пребиваване в страната след като гратисния/позволения период изтече, може да срещнете проблеми при търсене на работа например, или ползване на обществени услуги.

След този гратисен период ще трябва да се съобразявате с пълните имиграционни правила въведени след Брекзит, а какви ще са те - не се знае за момента. Без паника!!! - правилата сигурно ще са много сходни до тези които бяха преди 2014 година.

Permanent residence статус според настоящия ЕС закон и защо няма да важи

Новия ‚Settled status‘ и кандидатстването за този нов статус за всички граждани на ЕС ще бъде отделен от настоящия процес на кандидатстване за  Permanent residence  и всички лица притежаващи PR Card ще бъдат задължени да кандидатстват наново защото Permanent residence статус НЯМА да важи – това е така защото настоящия документ за Permanent Residence е свързан с членуването на Обединеното Кралство в ЕС и е базиран на законите поставени от ЕС – тези закони няма да важат след Брекзит. 

Граждани на ЕС пристигащи след крайната дата (cut-off date)

Ако пристигнете в Обединеното Кралство преди Брекзит, независимо от въпросната крайна дата (cut off date) ще можете да останете в страната, да живеете  и да работите. Важно е да се знае обаче че ще е задължително  да кандидатствате за разрешително да останете в страната - permission to stay (‘leave to remain’) преди гратисния/позволения период да е изтекъл. Както вече писахме, въпросния гратисен/позволен период ще бъде в рамките на до две години след Брекзит.

За момента, правата на всички емигранти пристигащи в страната след Брекзит все още се обсъждат. Повече информация ще бъде представена в следващите няколко месеца.

Четете цялата статия на английски език тук: https://www.gov.uk/guidance/status-of-eu-nationals-in-the-uk-what-you-need-to-know#history


Надяваме се че сте намерили статията полезна и интересна. Ако желаете още подобни или други статии, коментирайте и споделяйте! Харесайте и нашата фейсбук страница ТУК - UK ЕМИГРАНТЧЕ!


No comments:

Post a Comment